2. apríl - Medzinárodný deň detskej knihy - posolstvo

2. apríl - Medzinárodný deň detskej knihy

sa slávi v deň narodenia veľkého rozprávkara dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena (2.4.1805 - 4.8.1875).

Podnet k oslavám tohto dňa dala v roku 1967 medzinárodná mimovládna organizácia UNESCO IBBY – International Board on Books for Young People (Medzinárodná únia pre detskú knihu). Jej cieľom je združovať organizácie a jednotlivcov z celého sveta v záujme podpory vydávania a rozširovania hodnotných detských kníh. Oslavy Medzinárodného dňa detskej knihy pripravujú jednotlivé národné sekcie IBBY. Každý rok napíše známy spisovateľ posolstvo určené všetkým deťom na svete a ilustrátor navrhne plagát. Slovensko malo patronát nad celosvetovými oslavami v rokoch 1986 a 2006.

Gestorom osláv Medzinárodného dňa detskej knihy v roku 2019 je Litovská sekcia IBBY. Posolstvo deťom Knihy nám pomáhajú spomaliť napísal a plagát navrhol Kęstutis Kasparavičius.

 

Knihy nám pomáhajú spomaliť

Ponáhľam sa!... Nemám čas!... Dovidenia!... Tieto slová počujeme takmer každý deň a to nielen v Litve, krajine uprostred Európy, ale na rôznych miestach po celom svete. Rovnako často počujeme, že žijeme v uponáhľanej dobe zhonu a zahlcovania sa informáciami.

Ak si však do rúk vezmete knižku, takmer okamžite pocítite zmenu. Zdá sa, že knihy majú tú nádhernú schopnosť – pomáhajú nám spomaliť. Len čo si otvoríte knihu a ponoríte sa do jej pokojných hĺbok, prestanete sa báť, že veci presvištia okolo vás šialenou rýchlosťou a vy nič neuvidíte. Zrazu začnete veriť, že sa nemusíte naháňať urobiť nejakú neodkladnú prácu, ktorá v konečnom dôsledku nemá veľký význam. V knihách sa veci dejú potichu a po poriadku. Možno preto, že sú strany očíslované a možno preto, že jemne svojsky zašelestia, keď v nich listujete. V knihách sa udalosti z minulosti pokojne stretávajú s tými, ktoré ešte len majú prísť.

Vesmír knihy je doširoka roztvorený. Originálne prepája realitu s obrazotvornosťou a fantáziou a niekedy uvažujete, či ste to čítali v knihe, alebo skutočne zažili... Všimli ste si krásu kvapiek padajúcich zo striech z roztápajúceho sa snehu? Aký príjemný je pohľad na susedov múr obrastený machom? Fakt, že bobule jarabiny sú nielen krásne, ale aj horké... odkiaľ to viete? Z knihy? Či zo života? Stalo sa to v knihe? Alebo ste naozaj ležali v letnej tráve, či sedeli s prekríženými nohami a dívali sa na oblaky plávajúce po oblohe?

Knihy nám pomáhajú neponáhľať sa a spomaliť. Učia nás väčšej vnímavosti a pozývajú nás, či dokonca „nútia“ na chvíľku si posedieť. Zvyčajne pri čítaní knihy sedíme, či nie?

A je tu aj ďalší zázrak! Keď čítate knihu, kniha číta vás. Áno, knihy vedia čítať! Čítajú vaše čelo, obočie, kútiky úst, pery ako sa pohybujú smerom nahor a nadol... ale predovšetkým – knihy čítajú vaše oči. A dívajúc sa do vašich očí – vidia.
Veď viete, čo vidia!

Som presvedčený, že knihy sa nikdy nezačnú nudiť, keď sú vo vašich rukách. Ten, kto má z čítania radosť, dieťa alebo dospelý, je oveľa zaujímavejší ako niekto, kto sa o knihy nezaujíma, kto stále preteká s časom, kto si nevšíma okolie, ktoré ho obklopuje a nikdy nemá čas sa zastaviť, posedieť...

Na Medzinárodný deň detskej knihy všetkým nám prajem: Nech sú zaujímavé knihy pre čitateľov a zaujímaví čitatelia pre knihy!