Izba čítania "Kniha Dierožrút ako scénické laboratórium"

Vo výstavnom koncepte Kniha Dierožrút ako scénické laboratórium (pozvánka) sa Timotea Vráblová so scénografkou Máriou Bačovou pustili do skúmania možností využitia knihy ako "scénického laboratória", v ktorom dieťa bude putovať vlastným mikrokozmom čítania.  Bežnému detskému mysleniu je nápad prirodzený a podporuje deti vo vlastných hrách s príbehom, ktoré v nich stimulujú návyky potrebné pre hĺbavé čítanie. Ide o ukážku tvorivej adaptácie náročnejšej knihy, pri ktorej sa dieťa naučí, že v príbehoch môže skúmať a experimentovať po svojom.  
 
Poďte spolu s nami pozorovať mini svet bytostí menších ako deti – dierožrútov! 
Dierožrúti sú zvedavé a výmyselnícke bytosti. Tentokrát sa rozhodli, že pôjdu na skusy do sveta, aby sa niečomu naučili a aby sa z nich stali múdre bytosti. Svet dierožrútov je malinký, takže deťom dlho nepotrvá, aby si urobili prehľad. Jasné! Dierožrúti sú zberatelia a hltači dier. Lenže objavili aj to, že najväčšiu „dieru do sveta“ im pomôžu nájsť knihy.  Najprv sa však zoznámime s našimi hrdinami. Ako? Každý z nich má svoje cestičku, ako si urobí najlepšiu a najkrajšiu zbierku kníh.
Pán Dierožrút ide spôsobom „rýchlo a pohodlne“. Vymyslel si skvelý spôsob. Takmer letecký. Nemusí si drať malé dierožrutie nožičky. Postavil si lanovku. A všade sa dostane rýchlo vo vzduchu. Nič iné ho nezaujíma, len to, ako sa "napráskať" dierami. Podľa toho si vyberá aj exponáty pre knižnicu – deravé písmenká. Len či sa mu podľa toho bude dať niečo prečítať!
Pani Dierožrútka nemá rada zhon. A vybrala si svoj spôsob. Pomaly sa prekopáva studňou a popri tom uvažuje o tom, ako čítať a čo si prečítať. Jej zbierka je mimoriadne cenná. Aha! V písmenách nepreberá. Obľúbila si každé jedno!  
 
A teraz je na tebe, návštevník laboratória, aby si sa počas návštevy Izby čítania dozvedel o ich živote omnoho viac.  A možno aj o tom svojom.