Skočiť na hlavný obsah
História

História

Bienále animácie Bratislava (BAB) - Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti - je podujatím, ktoré má dlhoročnú tradíciu. Od svojich začiatkov sa formovalo ako sprievodné podujatie inej významnej kultúrnej udalosti - Bienále ilustrácií Bratislava (BIB). Medzinárodné prehliadky animovaných filmov pre deti sa uskutočnili v rokoch 1985, 1987 a 1989.

V roku 1991 získala prehliadka štatút medzinárodného filmového festivalu. Jeho poslaním je umožniť umeleckú konfrontáciu animovanej tvorby pre deti, sledovať jej prepojenie na ilustráciu, vytvárať podmienky pre jej hodnotenie  a podporovať tak všestranný rozvoj tohto druhu filmového umenia.

Zvláštnu cenu festivalu PRIX KLINGSOR, ktorá predstavuje ocenenie za celoživotnú tvorbu, udeľuje Výkonný výbor BAB od roku 1991. Vyznamenáva osobnosti, ktoré vo svojej tvorbe dokonale spájajú vysoké výtvarné i filmárske kvality a oslovujú detského diváka. Nositeľmi ceny PRIX KLINGSOR sú vynikajúce osobnosti európskeho a svetového animovaného filmu, ako sú Emanuele Luzzati, Giulio Gianini, Frédéric Back, Faith Hubley, Gene Deitch, Co Hoedeman, Břetislav Pojar, Caroline Leaf, Michel Ocelot, Marcell Jankovics, Garri Bardin, Witold Giersz, Jannik Hastrup a v roku 2018 Michael Dudok de Wit.

Od roku 1999 sa začala na festivale udeľovať ČESTNÁ MEDAILA ALBÍNA BRUNOVSKÉHO na počesť významného slovenského grafika a ilustrátora, ktorý patril k zakladateľom festivalu. Medaily sa udeľujú za mimoriadny umelecký, výtvarný i odborný prínos v oblasti animovaného filmu. Ich nositeľmi sú napríklad  Jan Švankmajer, Jean-François Laguionie, Anri Kulev, Viktor Kubal, Marie Benešová, Gabriela Gavalčínová, Georges Schwizgebel, Adolf Born, Paul Driessen, Ludvík Kadleček, Rudolf Urc, Koji Yamamura, Jiří Barta, Athina Rikaki, Guillermo Mordillo, John Coates, František Jurišič, Nicole Salomon, Blanka Šperková, Koloman Leššo, Anna Minichová, Vlasta Pospíšilová, Ivan Popovič, Mária Horváth, Tadeusz Wilkosz, Jiří Kubíček, Vladimír Malík a John Halas. V roku 2018 ju získali Helena Slavíková-Rabarová, dramaturgička, scenáristka a režisérka (Slovensko), Edgar Dutka, spisovateľ, scenárista, dramaturg, režisér a pedagóg animovaného filmu (Česká republika), Giannalberto  Bendazzi, filmový historik animovaného filmu (Taliansko) a Yuichi Ito, výtvarník, animátor, režisér a pedagóg animovaného filmu (Japonsko).

BAB je od roku 2003 aj súťažným festivalom. Medzinárodná porota udeľuje v súťaži Hlavnú cenu festivalu - CENU VIKTORA KUBALA za najlepší film, Cenu UNICEF, Cenu Sv. Vojtecha  - CENU VIŠEGRÁDU a Prémiu Literárneho fondu. Na festivalových predstaveniach hlasujú aj detskí diváci a udeľuje sa CENA DETSKÉHO DIVÁKA. V roku 2018 udelila na festivale BAB po prvýkrát samostatnú cenu aj  medzinárodná porota ECFA - Európska asociácia filmov pre deti.

Súčasťou festivalu sú retrospektívne prehliadky, profilové prehliadky tvorcov, tematické filmové pásma, medzinárodné odborné semináre a sympóziá venované otázkam vzťahu ilustrácie a animovanej tvorby, problematike animovaného filmu i médií pre deti, ako aj prezentácii jej významných osobností. K festivalu patrí aj množstvo zaujímavých výstav v BIBIANE, v zahraničných kultúrnych inštitútoch, v galériách a kultúrnych zariadeniach.

V roku 2008 priniesol festival ďalší rozmer, novú teoretickú i praktickú platformu - tvorivé dielne animovaných filmov pre deti a s deťmi so známymi filmovými tvorcami a tiež  premietanie filmov vytvorených deťmi. V prudko sa rozvíjajúcej dobe vzniku nových médií a technológií sa stáva festival BAB prirodzeným miestom pre formovanie, rozvíjanie a spoluprácu s budúcim kultivovaným divákom. Tieto podujatia tvorivých dielní animácie pre deti pod vedením mladých poslucháčov a absolventov Ateliéru animácie Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave sú nielen neodmysliteľnou súčasťou festivalu, ale pokračujú aj po jeho skončení a sú stálou súčasťou aktivít BIBIANY.

Od roku 2013 pôsobí v rámci festivalu aj Ateliér BAB ako pravidelná tvorivá dielňa animácie, v ktorej stála skupina detí pracuje na spoločných animovaných projektoch. Výsledkom ich aktivity bol v roku 2014 ich prvý animovaný film Les - domov zvierat. Potom nasledovali ďalšie filmy Nikdy nie si sám (2016), O maškrtnej líške (2016), Strašiak Rudko (2018) a v roku 2019 dokončili  svoj piaty film Zázračná zmrzlina.

V roku 2012 festival otvoril dvere detským divákom okrem centra mesta aj na bratislavských sídliskách. Súťažné premietania sa uskutočnili vo veľkých kinách Domov kultúry v Petržalke a Dúbravke.

V roku 2014 sa festivalová súťaž predstavila v dvoch ďalších slovenských mestách - Skalici a Prievidzi a v roku 2018 sa súťažné premietania pre detských divákov uskutočnili už v štyroch mestách -  v Kulturparku v Košiciach, v kine Scala v Prešove, v Art Point/kine Baník v Prievidzi a v Kultúrnom dome Samka Dudíka  v Myjave.

Od roku 2016 sa festival BAB rozšíril o novú diskusnú platformu - Medzinárodné fórum BAB na tému Od ilustrácie k animovanému filmu. V spolupráci s Prešovskou univerzitou v Prešove sa v roku 2018 uskutočnil jeho druhý ročník.

V roku 2018 sa po štvrtýkrát konala Súťaž v tvorbe Flipbookov - súťaž pre deti na celom Slovensku, ktoré sa zaujímajú o animovaný film a jeho tvorbu.

Nový vizuál, nové intro, nové prostriedky propagácie a komunikácie s divákmi prišli ruka v ruke s dôkladnou prácou na zozbieraní najlepších animovaných filmov z celého sveta. V marci 2020 začalo naše nadšenie opadať v dôsledku novej spoločenskej situácie spojenej s pandémiou Covid-19 a už v máji bolo jasné, že musíme opustiť všetky plány a hľadať nové riešenia.

Pokiaľ ide o premietanie filmov, našli sa dve hlavné riešenia. Prvým je spolupráca s Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS), ktorý na našu žiadosť odpovedal veľmi pozitívne a poskytol festivalu veľkorysý priestor, 34 filmov bude uvedených v štyroch pásmach v termíne od 5. do 8. októbra 2020. Osem víťazov cien BAB 2020 vybrala medzinárodná porota v zložení Carlos Loscano (Argentína), Rebecca Akoun (Francúzsko), Andrej Kolenčík (Slovensko), Halka Marčeková (Slovensko) a dvaja zástupcovia ECFA (Európska asociácia detského filmu). Súťažný formát festivalu zostal zachovaný, hoci členovia detskej aj dospelej poroty budú netradične pracovať z domu.

Víťazi všetkých ocenení vrátane hlavnej ceny festivalu - ceny VIKTOR KUBAL za najlepší film, ako aj jedinečnej ceny PRIX KLINGSOR a ceny detského diváka boli vyhlásení na slávnostnom ceremoniáli v piatok 9. októbra 2020 - online.
Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti - Bienále animácie Bratislava (BAB) - sa konal od 5. do 10. októbra 2020.

Od 3. do 9. októbra 2022 sa konal 16. ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež Bienále animácie Bratislava (BAB). Z malého festivalu sa postupne stala významná svetová súťažná prehliadka animovaného filmu.

Hlavným organizátorom podujatia je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti s podporou Ministerstva kultúry SR. Záštitu nad podujatím prevzali prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo.

BAB 2022 sa uskutočnil v hybridnej podobe. Na tohtoročný festival bolo prihlásených viac ako 1 700 filmov z 97 krajín.

 

Bienále animácie Bratislava – BAB  sa koná pod záštitou a s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Organizátorom festivalu je Sekretariát BAB v BIBIANE, medzinárodnom dome umenia pre deti.

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ